2018-02-12

«Завдання держави – підвищити рівень професії медичних працівників та забезпечити якісні послуги пацієнтам», – Ірина Сисоєнко

Заступник голови комітету Верховної Ради з  питань охорони здоров’я Ірина Сисоєнко відвідала Запоріжжя. Народний депутат провела декілька зустрічей з медичними працівниками та надала відповіді на їхні запитання.

Особливу пересторогу в медиків і в пацієнтів викликають нові закони України про автономізацію медичних закладів та про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення. Передусім Ірина Сисоєнко наголосила, що завдання влади – підвищити рівень медичного робітника. Тільки таким чином пацієнти зможуть отримувати якісні послуги. Крім того, Ірина Сисоєнко підкреслила, що необхідно переглянути медичні тарифні розряди. Проте це питання знаходиться у компетенції уряду, а не депутатів.

Нас лікують не стіни, нас лікують медичні працівники, – наголосила Ірина Сисоєнко. – Саме у них потрібно вкладати державні гроші. За законом на фінансування медичної галузі буде витрачатися не менше 5% від обсягів внутрішнього валового продукту країни – це європейська норма. Заробітна плата буде нараховуватися за новою формулою – 250% помножені на середню зарплату попереднього року. Наприклад, цього року це було б 13 тисяч гривень.

Народний депутат пояснила, що за новим законодавством змінюється принцип фінансування медичних установ. Держава буде оплачувати не кількість ліжко-місць, а реально надані послуги. Перелік та вартість послуг будуть переглядатись щороку задля приведення цін до відповідності реальним витратам. При цьому, людина зможе звернутися як до комунальної чи державної установи, так і до приватної клініки – вартість у встановлених межах заплатить держава.

Ми нарешті реалізуємо принцип, коли люди за державні кошти отримає ту послугу, яка їй дійсно необхідна, – вважає Ірина Сисоєнко.

Відповідний принцип фінансування буде втілюватися поступово. До кінця 2018 року на нього перейдуть заклади первинної медико-санітарної допомоги. До речі, нардеп нагадала, що немає офіційно встановлених норм з кількості пацієнтів сімейного лікаря. Друга медична ланка – вузькі спеціалісти – перейдуть на розрахунки за послугу у 2019 році. Перехід до нової системи завершиться у 2020 році, коли за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» будуть обслуговувати багатопрофільні лікарні та заклади четвертого рівня.

Депутат відповіла на побоювання лікарів, що зміна форми господарювання медичного закладу призведе до зміни форми власності. Проте, засад для цього у законодавстві немає. Після набуття статусу некомерційних комунальних підприємств медичні заклади не можуть бути приватизованими.

Окрему зустріч Ірина Сисоєнко провела із представниками екстреної медичної допомоги. Вона нагадала, що завдяки спільним зусиллям вдалося повернути професію «фельдшер». За переконанням депутата, головне завдання – це стале фінансування та безпека.

Ми хочемо запровадити окремий зв’язок із поліцією для бригам швидкої медичної допомоги, а також перелік потенційно небезпечних адрес, – розповіла Ірина Сисоєнко. – Також ми відпрацьовуємо можливість виїзду бригади у супроводі поліції.