Новини

Всі новини
2018-07-25

У Запоріжжі обговорювали шляхи реформи ЖКГ

Скільки часу потрібно для капітального ремонту всіх багатоповерхівок міста, як стимулювати мешканців брати відповідальність за свої будинки та відновлювати застарілий житловий фонд?

На ці та інші питання, 24 липня, за круглим столом спробували відповісти депутати місцевих рад разом з головами ОСББ та керівниками ресурсних центрів. Об’єднуючою силою в вивченні перспектив реформування сфери житлово-комунального господарства стала депутатська фракція «Самопоміч» в Запорізькій міській раді.

«Ми організували цю зустріч, щоб консолідувати позиції членів ОСББ та міської влади. Нам потрібно налагодити роботу один з одним – запоріжцям в особі ОСББ, ЖБК, керуючих компаній і представників органів місцевого самоврядування, – каже ініціатор проведення круглого столу, депутат міської ради від фракції «Самопоміч» Олег Корольов. – Важливо будувати конструктивний діалог за участю влади щодо наступних проблем: програми співфінансування капітальних ремонтів, труднощів під час списання будинків з балансу, ситуації на ринку керуючих компаній».

Під час зустрічі власну думку щодо сьогоднішньої ситуації в сфері ЖКГ висловили люди, що мають досвід управління багатоквартирними будинками – голови ОСББ, керівники ресурсних центрів, об’єднань і керуючих компаній.

«По-перше, хочу подякувати депутату Корольову за це зібрання. Такі зустрічі дуже важливі, – наголошує голова ОСББ «Зелений двір 7-а» (вул. Жаботинського, 7-а) Андрій Герасимов. – По-друге, хоча в нас і є приводи для невдоволення владою, нею таки багато зроблено в цьому році, є перспективні плани й на 2019-й рік. На сьогодні за рівнем підтримки ОСББ органами влади Запоріжжя не є найгіршим містом в Україні. У цьому, зокрема, ми переконалися під час спілкування з колегами із інших куточків України».

Найбільш неоднозначним під час обговорення серед фахівців виявилося питання щодо співфінансування капремонтів багатоквартирних будинків, яке нещодавно підтримали депутати Запорізької міської ради. На думку більшості присутніх, програма відновлення житлового фонду повинна стати пріоритетною для міської влади, наприклад, на найближчі три роки. Однак вже зараз, на думку членів ОСББ і ЖБК, зокрема, спостерігається непрозорий розподіл передбачених у бюджеті Запоріжжя коштів на співфінансування.

«Упевнена, за деякийсь час ми прийдемо до того, що через брак грошей програма співфінансування в Запоріжжі  працюватиме за умов жорсткого конкурсу. Наприклад, як це відбувається в Кривому Розі та інших містах України, – каже голова ресурсного центру «Коло» Людмила Карпенко. – При цьому умови співфінансування мають бути однаковими для всіх: ОСББ, ЖБК та будинків, що обслуговуються керуючими компаніями».

Голови об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) сподіваються на підтримку виконавчої влади та депутатського корпусу. Тому що безліч питань знаходяться в юридичній або законодавчій площині, які члени ОСББ самостійно наразі вирішити не зможуть.

«Усе залежне від нас ми зробили, коли взяли на себе відповідальність за власні будинки. Проте нам потрібна допомога і від місцевої влади, – каже Ірина Мішина, керівник ОСББ «Глісерна, 18». – Тобто є питання щодо законодавчої бази. Адже саме юридичні питання  в департаменті  ЖКГ повільно вирішуються саме через бюрократію».

Показово, що до круглого столу з питань житлово-комунального господарства ніхто з чиновників виконавчого комітету Запорізької міської ради так і не з’явився.

Водночас, поділитися своїм досвідом на зустріч до Запоріжжя завітав депутат міської ради з Дніпра від фракції «Самопоміч» Олександр Лигін, один із авторів дніпровської програми підтримки ОСББ.

«Учора в Дніпрі спілкувався з мешканцями багатоквартирних будинків. У ОСББ, що створене з моєї ініціативи, за три роки відремонтовані вже комунікації і внутріквартальні дороги. Тому  мешканці цих багатоповерхівок дуже задоволені змінами, – підкреслює Олександр Лигін. – Хоча в головах ще багатьох людей досі лишається переконання, що їм ще хтось винен. Цей «совок» варто викорінювати».

«Дійсно, коли члени ОСББ переконуються, що їхні гроші витрачаються ефективно – вони переконуються і в ефективности створення ОСББ. Наприклад, усі мешканці нашого будинку проголосували за незначне підвищення членських внесків. Бо вже знають, що їх гроші витрачаються ефективно», – додає голова ОСББ «Козача, 5», керівник управляючої компанії «Наш дім Запоріжжя» Артур Нікітенко.

До круглому столі також приєднався його колега з керуючої компанії «Мрія» Арам Калоян, який поділився своєю думкою з питань утримання будинків.

А депутат міської ради (фракція «Наш край») Роман Таран наголошує на необхідності залучення експертів до таких зустрічей. Це дозволить  розробляти зважені рішення під час вирішення конкретних проблем ОСББ.

На думку депутата, навіть в умовах децентралізації сьогоднішнього бюджету міста не вистачить на фінансування повноцінного капітального ремонту житлового фонду. Для цього, вважає Роман Таран, необхідно збільшувати дохідну частину бюджету – за допомогою створення нових підприємств і робочих місць. А також за рахунок раціонального витрачання наявних в міському бюджеті коштів.

За підсумками зустрічі депутат міської ради Олег Корольов разом з командою міської фракції «Самопоміч» розроблятиме ефективні механізми взаємодії з органами місцевого самоврядування та продовжувати традиції проведення круглих столів для спілкування з ініціативними представниками ОСББ та ЖБК.