Новини

Всі новини
2018-11-29

Олег Березюк: «Реформу медицини треба підсилити новим обладнанням»

Головною метою приїзду голови фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Верховній Раді Олега Березюка до Енергодару стала зустріч з місцевими лікарями первинної ланки. Олег Березюк, хоча й представляє в парламенті опозиційну до нинішньої влади силу, але є водночас експертом з медичних питань та підтримує реформу медицини, вважаючи її доцільною і єдиним правильним кроком на шляху до якісних лікарських послуг в Україні. Сьогодні Олег Романович проводить зустрічі з лікарями по всій Україні, відповідаючи на їхні найбільш болючі і тривожні питання та розказуючи, яким чином на місцях можна змінити медицину на краще.

В Енергодарі реформа первинної ланки медицини проходила з труднощами. Олег Березюк вважає, що ту антирекламну кампанію, яку широко розгорнули навколо ініціатив команди Уляни Супрун, сміливо можна назвати злочином. Саме через такі інформаційні вливання у багатьох містах реформа стояла на місці, а лікарі і досі не розуміють, які ж позитивні зрушення несуть у собі заплановані зміни.

А зміни вже є. До прикладу, ті заклади медицини, що пішли шляхом реформи першими, вже отримали гранти, допомогу міжнародних фондів на обладнання кабінетів. Ті ж, хто, як то кажуть, пасли задніх, залишилися в результаті без таких вигод.

Олег Березюк нагадав медикам, що крім тих 400 гривень, які їм за кожного пацієнта платить держава, є й інші варіанти. Будучи комунальним закладом, Центр первинної допомоги може розраховувати щонайменше на місцевий бюджет. Для якісного надання послуг первинної медицини одних лише фонендоскопів замало. І треба донести до місцевої влади, що медицина – це важливо, і на це необхідно виділяти кошти.

Як один із варіантів нардеп запропонував вийти з такою ініціативою до місцевих керманичів: до 400 державних гривень ще по 100-200 гривень на кожного пацієнта з міського бюджету, і ці гроші спрямувати на конкретні цілі – закупити портативні ЕКГ-апарати з функцією Wi-Fi передачі даних, сучасні аналізатори крові для експрес-діагностики, а також глюкометри. Маючи ресурси в міській казні, можна вийти з пропозицією придбати скринінговий портативний УЗД-апарат. Всі ці речі, на переконання експерта, на тлі загальної суми доходів не спустошать енергодарського бюджету. Але дозволять лікарям первинної ланки надавати своїм пацієнтам якісні послуги.

«Я бачив амбулаторії, які мають це необхідне обладнання. І там лікар – герой, бо він зробить аналіз на цукор, загальний аналіз крові і ЕКГ, а це, варто зазначити, потреби 80% населення, яке звертається до сімейного лікаря. І ці люди не поїдуть шукати лікарів у інші міста, а залишаться тут і за них держава платитиме гроші саме вам», – пояснює Олег Романович.

Енергодарські лікарі первинної ланки тільки починають пристосовуватись до нових умов, серед яких побоювання викликає їхній перехід зі статусу відомчого до комунального. Втім, як запевнив медиків Олег Березюк, в такому переході є багато перспектив. Для Енергодара – міста ресурсного і небідного – ці перспективи більш ніж реальні. Але справа самих лікарів – донести до місцевої влади необхідність підтримки. Якщо раніше дійсно з міського бюджету можна було фінансувати лише сплату за комунальні послуги та зарплати часині персоналу, то тепер обладнання, ремонти, курси для лікарів можна оплачувати з місцевих коштів. Місцевий бюджет не просто може, а має бути джерелом фінансування.

Не треба забувати, на думку народного депутата, і про містоутворюючі підприємства. Як найбільш прогресивний і перспективний шлях співпраці з ними – медична страховка для працівників, яка покриватиме ті чи інші послуги. В цілому ж, якщо говорити про масштаби країни, то результатом початої реформи має стати очікувана багатьма страхова медицина.

Наразі, як запевнив Олег Березюк, у лікарів ресурсних міст є багато можливостей для розвитку медицини і покращення рівня послуг. Але для цього треба переформатувати роботу, в першу чергу це стосується головних лікарів, що мають стати у першу чергу менеджерами закладів, які очолюють.